LOADING
http://www.miksvetinikole.mk/modules/mod_image_show_gk4/cache/imageRotator.mesogk-is-129.jpg
http://www.miksvetinikole.mk/modules/mod_image_show_gk4/cache/imageRotator.image2-608x316gk-is-129.jpg
http://www.miksvetinikole.mk/modules/mod_image_show_gk4/cache/imageRotator.image3-608x316gk-is-129.jpg
http://www.miksvetinikole.mk/modules/mod_image_show_gk4/cache/imageRotator.image4-608x316gk-is-129.jpg

MIK Sveti Nikole half-century tradition ...

Mik Sveti Nikole is a company that has the longest tradition in the meat industry in the Republic of Macedonia. The characteristics are: 50-year old tradition, top product quality and

Quality

Using the newest technology and standards (HASSAP, ISO 9001-2000), for top product quality….

Capacities

The company has a reconstructed slaughterhouse and a large capacity of fresh meat coolers…

Distribution

Mik Sveti Nikole has its own large retail network in the country. The distribution of the products is made with its own modern fleet equipped with the latest cooling equipment…

NEWEST

Promotion

Latest video promotion

News

Модернизација на постоечката производна линија

МИК Свети Николе изврши набавка и инсталација на модернизирани машини за пакување и етикетирање, со кои се зголемија постоечките капацитети на производство, а исто така се задоволени и најновите стандарди на пакување.

LATEST RECIPES

Говедски гулаш

Потребни состојки:

  • 500гр. говедска кртина;
  • 400гр. кромид;
  • 200 мл. црно пиво;
  • 200 мл. сок од домат;
  • 1 лажичка босилок;
  • 2 лажички црвен мелен пипер;
  • 6 лажици масло;
  • мешан зачин, сол и црн пипер;

Подготовка:Исечете го кромидот ситно и ставете го да се пржи во маслото додека не добие златно жолтеникава боја. Додадете малку вода и оставете го да се динста околу 10 – тина минути. Додадете 2 лажички мелен црн пипер и додадете го свежото говедско месо исечено на коцки. Додадете го црното пиво. После 5 минути додадете вода ( колку да се прелие месото) и оставете го да се крчка со повремено мешање и додавање вода. Колку подолго се готви колку е поубав гулашот. 15 минути пред крај додадете ги сите зачини и сокот од домат, сол и црн пипер по желба.

ДОБАР АПЕТИТ ВИ ПОСАКУВА МИК Св. Николе !

WE RECOMMEND

Smoked pancetta bacon


Amika chicken pate

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.